MOBİL OYUN

Mobil Oyun

Akıllı telefon ve tabletlerin çok yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte mobil oyun yazılımı da büyük ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle artık eğlence olarak akıllı cihaz kullanıcıları oyun uygulamalarını çok fazla kullanmaktadırlar. Bu nedenle mobil oyun yazılımları da her geçen gün daha çok yapılmakta ve kullanıcılara sunulmaktadır.

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Bir oyun geliştirmek için öncelikle oyun motoru adı verilen yardımcı programlardan yararlanmak gerekmektedir. Paralısından ücretsizine kadar pek çok oyun motoru ise şu an oyun geliştiricilerine hizmet etmektedir. Unity 3D, Unreal Engine, CryEngine ve Game Maker gibi programlarla oyunlar yapılabildiği gibi bazı büyük firmalar ise kendi oyun motorlarını geliştirmektedirler. Böylece oyunlarında daha esnek bir yapıyla kaliteli işler ortaya koyabilmektedirler. Örneğin, GTA'nın yapımcısı olan Rockstar Games kendi oyun motorunu kullanmaktadır. Oyun motorlarıyla grafik, animasyon, ses ve modellerin birbiriyle ilişkisi kodlanır.

Native mi, Hybrid mi?

Native

Native uygulama, üzerinde çalıştığı platformun yazılımsal ve donanımsal olanaklarına doğrudan erişebilen, cihazın kendi ana platformu tarafından desteklenen bir dille yazılmış ve derlenmiş uygulamalara denir. Java ile geliştirilen Android uygulamaları, Objective C veya Swift ile geliştirilen iOS uygulamaları native uygulama örnekleridir.

 

 

Hybrid

Hybrid uygulama ise tek kod ile yazılan ve birden fazla platformda çalışabilen uygulamalardır. Bu uygulamalar HTML5, CSS3 ve JavaScript‘in gücü üzerine inşa edilerek cihazlarda çalıştırılır. Native uygulamalar gibi sistem kaynaklarına doğrudan değil de bir ara katman ile erişir. Aynı zamanda cross-platform(çarpraz platform) uygulama geliştirme olarak da adlandırılan bu yaklaşımda, tüm platformlar için aynı sonuç üretilir ve tek bir dil kullanarak native benzeri bir uygulama oluşturmak hedeflenir.

Referanslarımızdan bazıları...

İŞ YÜKÜNÜZÜ HAFİFLETELİM!

SANAL GERÇEKLİK

Hayallerinizi sanal gerçeklik ile birlikte başka bir boyuta taşıyoruz.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Genç ve dinamik kadromuzun yanı sıra çalışan ürünleri olması sebebiyle AR(Artırılmış Gerçeklik) uygulamalarının geliştirilmesi çalışmaları için ideal firmalardan biriyiz.

OYUN

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik alanlarında oyun yazılımı yapmaktayız. Fikirlerinizi başka boyutlar kazandırıyoruz.