ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Yenilikçi.

İdealist.

Mükemmelliyetçi.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

AR (Artırılmış Gerçeklik), sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesine denir.

Bu teknolojiden faydalanabilmeniz için akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet bulunması gerekir. Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) için tasarlanmış görseli cihazınızdaki uygulama ile tanımladığınızda, cihazınız görseli algılıyor ve yeni bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Microsoft’un ürünü olan Hololens gözlükleri artırılmış gerçeklik alanında olan videosunu izleleyebilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknolojik gelişmeler ile birlikte dünyada eğitim, askeriye, tasarım, spor, eğlence ve sağlık sektörlerinde artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılmaya başlanmıştır.  Dünyada hemen hemen her alana yayılmış olan bu teknoloji ülkemizde halen çok kısıtlı olarak kullanılmaktadır. “Artırılmış Gerçeklik“ teknolojisinin mobil cihazlarla birlikte kullanımında insanların hayatını ne kadar kolaylaştıracağı düşünüldüğünde bu teknolojiyi iş dünyasıyla buluşturmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bizler bu teknolojiyi sizlere sunarak, ister kataloğunuzda,broşürünüzde veya farklı bir basılı materyalde, isterseniz tamamen size ve sektörünüze özel farklı bir çözüm ile artırılmış gerçeklik web veya mobil uygulaması sunuyoruz.

Arttırılmış Gerçeklik ve Eğitim

İnteraktif modellerle öğrenmek her zaman daha akılda kalıcı oluyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi de bir şekilde bunu sağlıyor. Eğitim sektöründe büyük değişimlere öncülük edercek. Bunun pek çok örneklerini de sektörde  görmeye başlıyoruz.

Artırılmış Gerçeklik Oyunları

Niantic Labs tarafından geliştirilen Pokemon Go’nun başarısı ile artırılmış gerçekliğin en büyük başarısı oldu. Pokemon Go oyununun bu başarısını mümkün kılan teknoloji halihazırda geliştiricisi Niantic’in ilk oyunu Ingress'e dayanmaktadır. Pokemon Go hakkında hala bilginiz yoksa videomuzu izleyebilirsiz.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Farkı

1- Sanal gerçeklik tamamen gerçek hayattan soyutlanmış bir deneyim sunuyorken, artırılmış gerçeklik gerçek hayatın üstüne inşa edilmekte ve onu daha interaktif kılmaktadır.

2- Artırılmış gerçeklikte, gerçek dünyaya halen dokunmaya devam edersiniz. Sanal gerçeklikte, gerçek hayattan koparak tamamen sanal dünyada yaşarsınız.

3- Sanal gerçeklikte deneyimlediğiniz ortam tamamen simüle edilmiş ve yeniden oluşturulmuş, gerçekte var olmayan bir ortamdır. Artırılmış gerçeklikte ise sanal olan gerçeğin yerini almamakta, onun yerine onu tamamlamaktadır.

4- Artırılmış gerçeklik uygulamalarını tıpkı herhangi bir mobil uygulama kullanır gibi kullanabilirken, sanal gerçeklik uygulamaları mutlaka tüm görüş alanınızı kaplayacak ve işittiklerinizi kontrol edecek bir gözlüğe ihtiyaç duymaktadır.

5- Artırılmış gerçekliğin ileri boyutuna, Karma Gerçeklik (Mixed Reality) denmektedir. Microsoft’un karma gerçeklik gözlüğü HoloLens, Google’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü olan Google Glass’den daha gelişmiş niteliklere sahiptir.

Referanslarımızdan bazıları...

İŞ YÜKÜNÜZÜ HAFİFLETELİM!

SANAL GERÇEKLİK

Hayallerinizi sanal gerçeklik ile birlikte başka bir boyuta taşıyoruz.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Genç ve dinamik kadromuzun yanı sıra çalışan ürünleri olması sebebiyle AR(Artırılmış Gerçeklik) uygulamalarının geliştirilmesi çalışmaları için ideal firmalardan biriyiz.

OYUN

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik alanlarında oyun yazılımı yapmaktayız. Fikirlerinizi başka boyutlar kazandırıyoruz.