3D MODELLEME

3D Modelleme Nedir?

3D bilgisayar grafiklerinde, 3D modelleme ya da doğrudan modelleme bir cismin 3 boyutlu şekilde bütün yüzeyleriyle matematiksel ifadesidir. Canlı veya cansız herhangi bir varlığın görüntüsünü üç boyutlu şekilde modellemek için çeşitli bilgisayar programları kullanılmaktadır. Ortaya çıkan ürüne ise 3D model denmektedir. Türkçe ifadesiyle 3 boyutlu model de denilebilir. 3D modeller bilgisayarda kabası alınarak 2 boyutlu resim şeklinde de görüntülenebilir. Tasarlanmış 3D model 3D yazıcılarda 3D baskı teknolojilerinden biri kullanılarak gerçek fiziksel bir objeye de dönüştürülebilir.

Canlı veya cansız herhangi bir varlığın görüntüsünü üç boyutlu şekilde modellemek için çeşitli bilgisayar programları kullanılmaktadır. Ortaya çıkan ürüne ise 3D model denmektedir. Türkçe ifadesiyle 3 boyutlu model de denilebilir. 3D modeller bilgisayarda kabası alınarak 2 boyutlu resim şeklinde de görüntülenebilir. Tasarlanmış 3D model 3D yazıcılarda 3D baskı teknolojilerinden biri kullanılarak gerçek fiziksel bir objeye de dönüştürülebilir.

Animasyon Nedir?

3D animasyon, 3 boyutlu anlamına gelen “3 Dimensions”ın kısaltması olarak sektörde yer edinmiştir. 2D animasyonlarda sadece X ve Y eksenleri ile çalışma yapılırken 3D animasyonlarda bunlara ek olarak Z ekseni, yani derinlik de yer almaktadır. Genel anlamda animasyon nesne, grafik, canlı gibi unsurlardan oluşan görsellerin hareketlendirilmesine verilen addır. 3D animasyon da görsellerin 3 boyutlu olarak hareketlendirilmesidir.

Görsel Efektler

İnteraktif modellerle öğrenmek her zaman daha akılda kalıcı oluyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi de bir şekilde bunu sağlıyor. Eğitim sektöründe büyük değişimlere öncülük edercek. Bunun pek çok örneklerini de sektörde  görmeye başlıyoruz.

Simülasyon Nedir?

Niantic Labs tarafından geliştirilen Pokemon Go’nun başarısı ile artırılmış gerçekliğin en büyük başarısı oldu. Pokemon Go oyununun bu başarısını mümkün kılan teknoloji halihazırda geliştiricisi Niantic’in ilk oyunu Ingress'e dayanmaktadır. Pokemon Go hakkında hala bilginiz yoksa videomuzu izleyebilirsiz.

3D Modellemenin Endüstrideki Yeri

İnteraktif modellerle öğrenmek her zaman daha akılda kalıcı oluyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi de bir şekilde bunu sağlıyor. Eğitim sektöründe büyük değişimlere öncülük edercek. Bunun pek çok örneklerini de sektörde  görmeye başlıyoruz.

2D 3D Farkı

2D animasyon 1800′ lerin sonlarından bu güne hala var olan geleneksel animasyon yöntemidir. Bu 24 kare bir saniye mantığı üzerine,bir birinden biraz daha farklı ve bir birinin peşi sıra devam eden poz çizimlerinden oluşmaktadır. Günümüzde uygulanmakta olan grafik animasyon uygulamalarının bazıları da 2D animasyona örnek olarak gösterilebilir.

3D Animasyon ise editör programlar vasıtası ile en ve boy ölçülerinin yanı sıra derinlik birimi de verilerek çalışılır. En büyük özelliği ise sanal kamera ile nesnenin her yönünü görüntüleyebilmemizdir. Böylece iki boyutlu çalışmalardan çok daha gerçekçi, hatta fotoğraf gerçekliğinde (photo realistic) render çıktıları alabilmekteyiz. Bu durum o kadar gelişmiştir ki iyi bir uzmanın elinden çıkan çalışmayı gerçek fotoğraf sanmanız içten bile değildir.

Referans görsellerimizden bazıları...

İŞ YÜKÜNÜZÜ HAFİFLETELİM!

SİMÜLASYON

Alkosoft, simülasyon sistemleri ve bu sistemleri oluşturan yazılım ve donanım bileşenleri konularındaki araştırma-geliştirme çalışmalarıyla özgün çözümler üretmektedir.

ANİMASYON

Genç ve dinamik kadromuzun yanı sıra çalışan ürünleri olması sebebiyle Animasyon uygulamalarının geliştirilmesi çalışmaları için ideal firmalardan biriyiz.

3D MODELLEME

Siz isteyin çalışmalarınızı 3. boyuta taşıyalım.